1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer

MoyToy 960x70

Rýchly streptokový test

Rýchly test na stanovenie streptokoka A vo výtere hrdla (Strep A test) je vyšetrenie trvajúce 5 minút s relatívne dobrou spoľahlivosťou. Využíva sa hlavne v detských ambulanciách, umožňuje lekárovi stanoviť diagnózu ihneď a následne určiť liečbu. 


Čo je beta-hemolytický streptokok skupiny A

Streptokok je pôvodca najrôznejších infekcií. Poznáme niekoľko druhov streptokokov.

 • Streptokok skupiny A (Streptococcus pyogenes)
 • Streptokok skupiny B (Streptococcus agalactiae)
 • Pneumokok (Streptococcus pneumoniae)
 • Zdrojom streptokoka je človek buď chorý alebo bacilonosič.

  Rýchlym testom je možné identifikovať streptokoka A.

  späť na začiatok


  Čo spôsobuje beta-hemolytický streptokok skupiny A

  Tento streptokok spôsobuje v prvom rade ochorenia dýchacích ciest ako zápal hrdla, angínu, zápaly dýchacích ciest, kožné zápaly – impetigo, zápal srdcových obalov- endokarditída, zápal mozgových blán – meningitída, horúčku v šestonedelí, zápal kĺbov a šarlach. Tieto ochorenia hlavne na začiatku nemusia mať vždy jasný klinicky obraz a z klinického vyšetrenia bez kultivácie nie vždy je možné určiť vyvolávateľa. Kultivačné vyšetrenie napr. z výteru hrdla, kože môže trvať aj 48 hodín.

  Včasným odhalením príčiny a včasným nasadením antibiotík je možné znížiť riziko následkov streptokových infekcií, ktorými sú reumatická horúčka a závažne ochorenie o obličiek (glomerulonefritída).

  Je vyšetrenie náročné pre dieťa?

  Vyšetrenie je jednoduché, u dieťaťa sa odoberie len výter z hrdla. Tampón sa necháva v prítomnosti určitých látok, na základe reakcie je možné po 5 minútach získať výsledok prítomnosti alebo neprítomnosti baktérie v odoberanom mieste.

  Poznámka:

  Vyšetrenie nie je tak presné ako kultivácia na pôdach.  Streptokoka nemusíme vždy zachytiť týmto vyšetrením. Avšak, ak je výsledok pozitívny, nie je potrebné ďalšie vyšetrenie a môže sa hneď nasadiť liečba.

  späť na začiatok