1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer

MoyToy 960x70

Zápal stredného ucha

Zápal stredného ucha je ohoreni prevážne malých detí. Je to bolestivé ochorenie, sprevádzané horúčkou, často vyžadujúce liečbu antibitikami. Nepríjemná bolesť v uchu, zvýšená teplota, súčasná alebo predchadzajúca nádcha svedčia o prestupe infekcie z nosohltana do ušných priestorov. Najviac zvýraznené príznaky sú pri hnisavom zápale stredného ucha, ktorý  vyžaduje vyšetrenie otolaryngológom.

Iné názvy: Otitis acuta media, Otitída

 

Všeobecne o zápale stredného ucha

Zápal stredného ucha je ochorenie predovšetkým dojčiat a batoliat. Väčšinou prichádza ako komplikácia vírusových infekcií horných dýchacích ciest. Kvôli sprievodnej bolesti spôsobuje často nepríjemnú skúsenosť pre dieťa a rodiča.

späť na začiatok


Výskyt zápalu stredného ucha

Najčastejší je u detí v prvých dvoch rokoch života. S pribúdajúcim vekom sa vyskytuje menej často. Udáva sa, že na každého človeka pripadá 1 – 2 zápaly stredného ucha za život.

späť na začiatok


Príčiny zápalu stredného ucha

Najčastejšie spôsobujú zápal stredného ucha vírusy. Tie spôsobujú mierny zápal, ktorý znižuje obranyschopnosť sliznice ucha. Túto poškodenú sliznicu napadajú baktérie, najčastejšie sú to Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catharalis a Streptococcus pyogenes.

späť na začiatok 


 

Vznik zápalu stredného ucha

Zápal stredného ucha nevzniká náhle, z pevného zdravia. Najprv je prítomná nádcha, zápal hrdla, zápal prinosových dutín. Infekcia sa z týchto miest ľahko dostáva cez tzv. Eustachovu trubicu (spojka medzi stredným uchom a nosohltanom) do priestorov ucha, kde sa usídli. Zápal sa môže šíriť aj krvou, napr. pri ovčích kiahňach, alebo môže vniknúť aj po úraze.

späť na začiatok


Príznaky zápalu stredného ucha

Príznaky závisia od štádia ochorenia.

1. štádium: Na začiatku ochorenie je zaľahnutosť a bolesť ucha.

2. štádium: Výraznejšia bolesť ucha so zvýšenou teplotou spôsobená hromadením tekutiny v stredoušnom priestore a jej tlakom na okolité štruktúry. Dieťa je nekľudné, zobúdza sa zo spánku, alebo nevie zaspať, otáča hlavičku zo strany na stranu.

3. štádium: Vysoká teplota, dieťa môže zvracať, bolesť pretrváva. Tekutina v stredoušnom priestore sa účinkom baktérií mení na hnis.

4. štádium: Objaví sa hnisavý výtok z ucha, ústup teploty a bolesti. Je to v dôsledku pretrhnutia bubienku, zníži sa tlak na okolité štruktúry. Výtok z ucha po niekoľkých dňoch ustúpi, dochádza k úprave stavu.

späť na začiatok


Liečba zápalu stredného ucha

Liečba závisí od štádia ochorenia.

1. štádium: Používa sa Burow alkohol na štráfiku, alebo ušné kvapky Otobacid, ktoré majú protizápalové a proti bolestivé účinky. Dôležité je udržiavanie priechodnosti nosa, odsávanie hlienov. Celkovo sa podávajú lieky proti zápalu a  bolesti (pracetamol, ibuprofen).

2. štádium: Liečba je rovnaká ako v prvom štádiu.  Otobacid sa aplikuje 3-4x denne, je potrebné sledovanie otolaryngológom (krčno- ušno-nosové oddelenie).

3. štádium: Krčným vyšetrením sa zistí vyklenutie bubienka, preto sa zvyčajne robí paracentéza (prepichnutie), za účelom uvoľnenia hnisu.

U deti do dvoch rokov sa zvyčajne vždy v tomto štádiu podávajú antibiotiká, u starších deti závisí to ostatných príznakov (teplota, bolesť).

Ak má dieťa iné celkové ochorenie (cukrovka, porucha imunity) podávame antibiotiká vždy. Z antibiotík sa podáva v prvej línii amoxycilin, 7-10 dní, podľa nálezu na bubienku a podľa celkového stavu dieťaťa. Z vytečeného hnisu sa odoberá vzorkana zistenie totožnosti baktérie.

Domáce ošetrenie spočíva v dôkladnom čistení vonkajšieho zvukovodu od vytekajúceho hnisu. U dojčiat nosové kvapky, dostatok tekutín, odsávanie nosa.

späť na začiatok


Prognóza zápalu stredného ucha

Prognóza ochorenia je dobrá. Pacient má byť sledovaný  otolaryngológom, ktorý ukončí liečbu. Po každom ochorení by malo mať dieťa vyšetrený sluch (tympanometria), u starších detí aj audiometria. Až 50% detí môže mať po prekonaní zápalu stredného ucha prechodne ľahkú nedoslýchavosť.

späť na začiatok


Opakujúce sa zápaly stredného ucha

 • Príčinou je postavenie Eustachovej trubice. U niektorých deti je  uložená tak, že umožňuje ľahší prienik baktérií z nosohltana do stredoušného priestoru.
 • Znížená imunita.
 • Dedičné faktory.
 • Zväčšená nosová mandľa (adenoidné vegetácie). Po ich odstránení znížime výskyt zápalu stredného ucha až o 60%.

späť na začiatok


Ako môže rodič ovplyvniť vznik zápalu stredného ucha

 • Dodržiavať zásady zdravej výživy (dojčenie minimálne 6 mesiacov, potom dostatočný prívod vitamínov).
 • Znižovanie rizika vírusových infekcií (vylúčiť kontakt s chorými osobami, v chrípkovom období nenavštevovať preľudnené miesta ako obchodné centrá, kiná).
 • V prípade nádchy alebo zápalu horných dýchacích ciest udržiavať nos priechodný kvapkami a odsávaním. Naučiť dieťa včas fúkať nos.
 • Dostatočný pobyt vonku, nefajčiarske prostredie.
 • Klimatická liečba.
 • Očkovanie proti pneumokokom.

späť na začiatok