1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer

MoyToy 960x70

Nosná mandľa

Nosná mandľa (skutočný názov nosohltanová mandľa) je  lymfatické tkanivo nachádzajúce sa v nosohltane. Ako každé lymfatické tkanivo, má aj ono funkciu v imunitnom systéme.  V 3. až 5. roku života sa zväčšuje. Ak je zväčšenie nadmerné, väčšinou stimulované negatívnymi vplyvmi, veľká nosná mandľa môže byť zdrojom problémov, preto je ju často potrebné chirurgicky upraviť. Pri odstránení nosnej mandli sa neodstráni celá, len časť, ktorá je navyše.


Vývoj nosnej mandle

Nosnú mandľu má každé dieťa. Zvyčajne medzi 3.-5. rokom života sa prirodzene zväčšuje, po 8. roku sa zmenšuje a v puberte sa stráca. Ak dieťa prekonáva časté zápaly v oblasti nosohltana, potom nedochádza k prirodzenému zmenšeniu nosnej mandli, ba naopak, dochádza k jej zväčšeniu.

Tento stav postihuje deti medzi 3. až 7. rokom života, ale nie je vylúčený aj skorší výskyt zväčšenej nosnej mandle. U niektorých deti na konštitučnom podklade sa môže mandľa zväčšovať už v prvom roku života.

späť na začiatok


Prečo sa nosná mandľa zväčšuje

Príčinou nadmerného zväčšenia nosnej mandle sú infekcie v oblasti nosohltana. Je tam vyššie prekrvenie, zápalové zmeny, ktoré vedú k jej zväčšeniu.

Rovnako neliečená alergia sa môže podieľať na nadmernom raste nosnej mandle.

späť na začiatok 


Ako sa prejavuje veľká nosná mandľa

Príznaky zo zväčšenej mandle sa prejavujú najčastejšie po treťom roku života.

K hlavným príznakom patrí:

 • Sťažené dýchanie nosom. Dieťa dýcha ústami, ústa ma trvalo pootvorené, v noci chrápe, škrípe zubami.
 • Poruchy dýchania v noci. Chrápanie, občasné prestávky dýchania (apnoické pauzy) môžu videť k nedostatku kyslíka, ktorý môže spôsobiť zhoršenie intelektu, k zhoršeniu prospechu  v škole.
 • Hromadenie hlienov. Hlieny sa hromadia v nose, stekajú do nosohltana. Ak ich dieťa prehĺta, môže to viesť k nechutenstvu. Hlieny môžu stekať aj do horných dýchacích ciest, čo sa môže prejaviť ako kašeľ, alebo môžu sposobiť opakované zápaly priedušnice, priedušiek.
 • Môžu sa vyskytovať aj opakované zápaly prinosových dutín.
 • Pomočovanie. Deti so zväčšenou nosnou mandľou sa častejšie pomočujú.
 • Poruchy sluchu. Zväčšená nosná mandľa tlačí na sluchovú trubicu, čo sa môže prejaviť ako časté zaľahnutie ucha alebo aj ako prevodová porucha sluchu. Taktiež  prestupom zápalu z mandle do stredného ucha, tieto deti častejšie trpia opakovanými zápalmi stredného ucha.
 • Porucha spánku. Dieťa chrápe niekedy má prestávky dýchania (apnoické pauzy). Spánok je nekľudný, dieťa sa budí unavené. Počas dňa je nesústredené, môže mať zhoršený prospech.
 • Zmenený výraz tvare. Tzv. facies adenoidea. Dieťa má pootvorené ústa, dýcha ústami, vysoké podnebie, anomálne postavenie zubov pre chýbajúci kontakt horného podnebia so spodnou čeľusťou. Dieťa ťažšie toleruje námahu, pre zhoršené dýchanie nosom. Celkový výraz pôsobí ,,ako nahlúply".
 • Deformácia hrudníka. Pri dlhodobo sťaženom dýchaní môže dôjsť k zmenám tvaru hrudníka, hrudník sa stáva plochým.
 • Nosná mandľa môže byť zdrojom opakovaných zápalov v nosohltane a zápalov stredného ucha.

späť na začiatok


Vyšetrenie zväčšenej nosnej mandle

 1. 1.Anamnéza (údajdýchaní, o opakovaných nádchach, zápaloch stredného ucha, zápaloch dutín).
 2. 2.Vyšetrenie zrkadlom. Lekár pridrží lopatkou jazyknad jazyk dozadu vsunie zrkadlo zrkadlovou plochou nahor. V zrkadle vidí zväčšenú nosnú mandľu.
 3. 3.nekľudných deti je možné vyšetriť prstom, mandľa sa totiž dá nahmatať.
 4. 4.Za istých okolnosti je možné vyšetriť nosohltan endoskopicky. Po znecitlivení nosovej sliznicecez nos do nosohltana vsunie katéter ukončený kamerovým zariadením. Na obrazovke sa potom sleduje celý vzhľad nosohltana.

Ktoré vyšetrenia sú vhodné pri náleze zväčšenej nosnej mandle

Potrebné je vyšetrenie krvného obrazu, počtu bielych krviniek, sedimentácie krvi, CRP, kultivačné vyšetrenie výteru z hrdla a nosa, vyšetrenie sluchu, imunoalergologické vyšetrenie.

späť na začiatok


Liečba

Liečba zväčšenej nosnej mandle je chirurgická. Po krátkom uspatí (dieťa dostanie liek na spanie a proti bolesti) sa zväčšená časť mandle odstráni. Pred chirurgickým zákrokom je potrebné predoperačné vyšetrenie a vyšetrenie zrážanlivosti krvi.

späť na začiatok


Pooperačná starostlivosť doma

Dieťa je zvyčajne na ďalší deň po operáciu prepustené do domácej starostlivosti. Komplikácie, ktoré by mohli vzniknúť hneď po zákroku, napr. krvácanie, sa riešia v nemocnici. Druhá fáza krvácania je možná doma a t o na 4.-5. deň po operácii. Takéto dieťa by vždy mal vidieť krčný lekár, aby zvážil ďalší postup. Zdrojom krvácania môžu byť zvyšky neodstránenej zväčšenej mandle, ktoré niekedy vyžaduje dodatočné odstránenie. Komplikáciou je aj huhňavá reč, ktorá vzniká preto, lebo po odstránení zväčšenej mandle vzniká v priestoroch nosohltana veľký priestor. Tu je potreba rehabilitácia podnebia a návšteva foniatra. 

Čo je nutné po operácii nosnej mandli

 • Kľudový režim.
 • Kašovitá strava.
 • Prvé dni nedávať veľmi teplé nápoje ani teplú stravu. Podávané jedlo má mať izbovú teplotu.
 • Dieťa nesmie ísť do kolektívu týždeň po operácii.
 • Chrániť dieťa pred infekciou, v prípade infekcie doma, izolovať dieťa lebo chorého.

 späť na začiatok 


Prevencia zväčšenia nosnej mandle

 • Byť dôsledný v liečbe nádchy. Dlhotrvajúca alebo opakovaná nádcha je podporným faktorom.
 • Dieťa do 3 rokov umiestnené v kolektíve  a je často choré, prerušiť pobyt v kolektíve do vybudovania patričnej imunity.
 • Chrániť dieťa pred infekciou.

späť na začiatok