1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

MoyToy 960x70

6. týždeň tehotenstva

K oplodneniu došlo  pred 4 týždňami, od poslednej menštruácie je to 6 týždňov.

Vývoj plodu

Už v tomto období sa dajú rozoznať jednotlivé časti telá. Je prítomný  základ pre vývoj hlavičky, svalstva či kostry. Embryo má veľkosť približne 2-4mm. Začína biť srdiečko. Približne od 22. dňa  po počatí sa začínajú  tvoriť výbežky pre prsty nôh a rúk, začínajú sa vytvárať oči, prítomný je aj sluchový vačok. Hlavová časť je výrazne väčšia oproti telovej časti, srdiečko je ešte mimo tela plodu, postupne sa dostane do vnútornej  časti plodu. Srdiečko je v tomto čase veľmi jednoduché, až v 24. týždni tehotenstva sa formujú predsiene a komory. Začínajú  sa tvoriť cievy, ktoré spájajú plod s placentou a zabezpečujú výživu a prívod kyslíka. Začína sa vytvárať základ mozgu, črevná trubica, základ pečene, podžalúdkovej žľazy, obličiek, hrbolček pre pohlavné orgány.
V tomto období je rast plodu mimoriadne rýchly, formujú sa zárodky všetkých dôležitých častí tela. Preto toto obdobie je veľmi citlivé na nepriaznivé faktory, ktoré môžu negatívnym pôsobením na rozvíjajúce sa embryo spôsobiť závažné vrodené chyby, resp. viesť k potratu. Preto v tomto období je mimoriadne dôležité vyhýbať sa nepriaznivým vplyvom. Žena by mala mať správnu životosprávu, dostatok spánku, vyhýbať sa alkoholu, žiareniu, fajčeniu, chemickým vplyvom,infekciám, užívaniu liekov.

Zmeny u ženy

Prsia sú prekrvené, zväčšené, začínajú sa pripravovať na tvorbu kolostra. Častá je ranná nevoľnosť, zvýšená únava.


Čo je vhodné urobiť

Navštíviť gynekológa, absolvovať prvé vyšetrenie.
Okrem manuálneho vyšetrenia je potrebné sa pripraviť aj na laboratórne testy. Tieto sú zamerané na vyšetrenie krvného obrazu, krvnej skupiny a Rh faktora, vyšetrenie hladiny hormónov, protilátok proti vírusovým ochoreniam- toxoplazmoza, rubeola, cytomegalovírus, syfilis, HIV, chlamýdie, vyšetrenie moču, vyšetrenie hladiny cukru. Ďalšie vyšetrenia určí lekár na základe rodinnej a osobnej anamnézy.
Väčšina žien v tomto období ešte nepriberá, aj keď obvod pŕs sa zväčšuje.
Okrem spavosti a rannej nevoľnosti sa môže objaviť pálenie záhy, zvýšené množstvo žalúdočnej kyseliny, môže sa objaviť zápcha.

Naďalej je potrebné užívať kyselinu listovú.

choď na 7. týždeň tehotenstva

naspäť na 5. týždeň tehotenstva