1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

MoyToy 960x70

5. týždeň tehotenstva


Je to 5 týždňov od poslednej menštruácie ale len 3 týždne od oplodnenia.

Vývoj embrya

Celý zárodok je veľký asi 10mm, ale plod je veľký približne 2,5mm. V žiadnom inom období života neprebieha delenie buniek takou rýchlosťou ako práve v embryonálnom živote. Bunky sa začínajú diferencovať na základ pre vývoj jednotlivých sústav organizmu.

Delenie buniek prebieha intenzívne a bunky tvoria zhluky, ktoré sú základom kože, nervového systému, zmyslových orgánov, tráviaceho systému, pečene, pľúc, kosti, svalov, pohlavných orgánov. Časť buniek tvorí základ pre vývoj placenty. Tieto bunky začínajú fungovať ako placenta, to znamená že vyživujú zárodok a zároveň sa v nich tvoria hormóny, potrebné pre tehotenstvo.

Telesné zmeny u ženy

Príznaky tehotenstva sú v tomto štádiu jasnejšie, tehotenský test je jednoznačne pozitívny. Telesné zmeny na žene nie sú viditeľné. Vzhľadom na zväčšovanie maternice môže byť častejšie močenie.


Ak sa tešíte na bábätko, ani v tomto štádiu  nie je nutné  ultrazvukové potvrdenie tehotenstva. Aj keď nie sú žiadne dôkazy o škodlivosti ultrazvuku, sú odborníci, ktorí odporúčajú  ultrazvukové vyšetrenie až po 10. týždni tehotenstva.


Nie je nutné ešte ani gynekologické vyšetrenie. Ak sa rohodnete pre návštevu gynekológa, zvyčajne sa jedna len o manuálne vyšetrenie. Pri prvom gynekologickom vyšetrení zistí gynekológ polohu a veľkosť maternice, spolu s pozitívnym tehotenským testom je to dostatočný dôkaz  tehotenstva.
Naďalej platia pravidlá správnej životosprávy a vyhýbaniu sa nadmernej telesnej námahy, styku so škodlivinami, užívanie alkoholu, drog, liekov.

Užívjate kyselinu listovu. Viac Kyselina listova a tehotenstvo

choď na 6. týždeň tehotenstva

naspäť na 4. týždeň tehotenstva