1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

MoyToy 960x70

35. týždeň tehotenstva

Je to 35. týždeň od poslednej menštruácie a 33. týždeň od oplodnenia

Vývoj plodu

Plod váži okolo 2500g  a meria 45cm.

Plod priberá už menej ako prechádzajúce týždne. Má už stabilizovanú polohu, neotáča sa kvôli nedostatku miesta v maternici. O to viac ale kope nožičkami a hýbe rukami. Koža je ružová, stále je pokrytá mazkom. Hlavička nadobúda konečnú veľkosť. Obličky sú funkčné, plod vymočí denne aj pol litra moču. Samozrejme, plodová voda sa niekoľkokrát denne vymení. Stolica za normálnych okolnosti nemá odchádzať do plodovej vody, zostáva v čreve, zvierače sú pevne zovreté. Ak je  však plod v určitej tiesni, môžu sa zvierače konečníka uvoľniť a smolka sa dostane do plodovej vody, čo ju sfarbí do zelena. Je to stav, kedy je potrebné tehotenstvo ukončiť. Je to známka ohrozenia plodu.

Telesné zmeny u ženy

Strie a hnedé zafarbenie línie od pupka  je výraznejšie. Niekedy vystupuje pupok do popredia. Dávajte si pozor na slnenie. Požívajte krémy s vysokým UV faktorom, predídete tým možným pigmentovým škvrnám.

Životospráva ženy

Predovšetkým je potrebná miera vo všetkom. Vo fyzickej aktivite, v stravovaní, v spánku.
Stále je potrebné sa dostatočne hýbať. Je to dôležité pre činnosť čriev, pre silu svalstva, ktorú budete potrebovať pri pôrode. Najvhodnejšie sú vychádzky. Zvoľte tempo, ktoré vás neunavuje, z ktorého máte radosť. Vyhýbajte sa cestovaniu mestskou hromadnou dopravou, vyhýbajte sa preplneným priestorom, hlavne v zimných mesiacoch, kedy je zvýšené riziko chrípkových a vírusových ochorení. V lete sa neslňte na prudkom slnku. V tomto týždni by ste už nemali ani letieť. Väčšina spoločnosti od 34. týždňa  tehotenstva už tehotnú ženu na palubu nezoberie.  Vyhýbajte sa kúpaniu vo verejných vodných zdrojoch, minimalizujte riziko infekcie.
Pre toto a ďalšie obdobie sú príznačné chvíľky strachu až depresie. Hlavne provorodičky nevedia, čo ich čaká. Počúvajú rôzne hororové scenáre okolo pôrodu.  Je potrebné si uvedomiť, že každý má iný prach bolesti, každý má  inú psychickú predispozíciu a nie všetko je pravda, resp. nie všetko v čase pôrodu zhodnotí žena objektívne. Vyhýbajte sa rozhovorom, ktoré vás zneistia a narušia vašu psychickú rovnováhu.

Vyšetrenia v poradni

Čakajú vás bežné vyšetrenia v poradni. Gynekologické vyšetrenie, kontrola oziev plodu, stavu maternice a krčka maternice, krvný tlak, moč. Ak ste doteraz nemali urobené kultivačné vyšetrenie z pošvy, tak v tomto týždni by ste ho mali absolvovať. V prípade  nálezu streptokoka, je potrebná liečba tesne pred pôrodom. Vaše dieťa by sa mohlo totiž prechodom pôrodnými cestami infikovať. Liečbu urči a riadi gynekológ. Je to bezpečná liečba, ktorá neohrozí ale ochraní vaše dieťa.

V tomto čase je potrebné mať jasné a dohodnúť sa s pôrodníkom na type pôrodu a prípadnej anestézy. Mali by ste byť oboznámená s možnosťou  epidurálnej analegézie, viac Epidurálna analgézia. V prípad možných komplikácií vám pôrodník navrhne pôrod cisárskym rezom.

choď na 36. týždeň tehotenstva

späť na 34. týždeň tehotenstva