1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

MoyToy 960x70

33. týždeň tehotenstva

Je to 33. týždeň od poslednej menštruácie a 31. týždeň od oplodnenia

Vývoj plodu

Plod váži okolo 1800g a meria 41- 42 cm.
Plod je plne vyvinutý, podkožného tuku je viac. Vyvinuté sú nechty, aj keď nedosahujú konce prstov. Hlavička je pokrytá vláskami. Ultrazvukom sa dajú zistiť mierne pohyby hrudníkom, je to nácvik dýchacích pohybov po narodení. Plod počuje, registruje prudšie matkine pohyby.
Plod je zvyčajne uložené hlavičkou dole. Jeho kopanie môžete cítiť až takmer na bránici.
V tomto a ďalších týždňoch dochádza k prudkému vývoju mozgu. Množia sa mozgové bunky, začína a vytvárať koordinácia medzi saním a hltaním.

Telesné zmeny u ženy

Bruško stále rastie, v tomto období je objem plodovej vody najväčší. Môžu sa prehlbovať problémy so zápchou, zvýrazňujú sa opuchy dolných končatín. Žena si ťažko hľadá príjemnú polohu na spánok ale aj na sedenie. Zadýchava sa pri rýchlej chôdzi. Toto všetko je normálne. Je potrebné korigovať telesnú aktivitu s pocitmi a svojimi možnosťami.

Životospráva tehotnej ženy

Je to posledný  pracovný týždeň. 6 týždňov pred plánovaným termínom pôrodu nastupuje tehotná žena na materskú dovolenku.
Je dobre dohodnúť sa s partnerom na priezvisku, ak ho rodičia nemajú rovnaké a vybaviť administratívne veci okolo priezviska na matrike.  V inom prípade dieťa dostáva automaticky priezvisko po matke.
Posledné týždne pred pôrodom sa zvýrazňujú problémy so zápchou. Tu je potrebná úprava stravy, pridať viac zeleniny, celozrnných výrobkov, dbať na pohyb a pitný režim.
Tlakom veľkej maternice na žilný systém môžu byť opuchy nôh výraznejšie. Ak sú opuchy permanentné, ak sa  postupujú na horné častí končatín, ruky, alebo tvár, je potrebné navštíviť lekára. Ten zvyčajne  odmeria krvný tlak, urobí vyšetrenie moču. Opuchy môžu byť prvou známkou preeklampsie- ťažká forma getózy, ktorá v mnohých prípadoch vyžaduje predčasné ukončenie gravidity. Viac Gestóza tehotných.
Nevyhýbajte sa predpôrodným kurzom. Oceníte to pri pôrode.

Vyšetrenie v poradni

Pokiaľ všetko prebieha tak ako má, žiadne mimoriadne vyšetrenia vás v tomto týždni tehotenstva nečakajú.

choď na 34. týždeň tehotenstva

späť na 32. týždeň tehotenstva