1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

MoyToy 960x70

30. týždeň tehotenstva

Je to 30. týždeň od poslednej menštruácie a 28. týždeň od oplodnenia.


Plod váži 1.3 kg a  a meria okolo 39cm.

Vývoj plodu

Plod sa začína vzpriamovať, ale stále je to ešte oblúkovitá poloha. Pokračuje vývoj mozgu. Mozog sa vyvíja počas tehotenstva ale aj po pôrode. Plod má ukončený vývoj nechtov na nohách. V tomto týždni už môže zaujať polohu hlavičkou dole. Má šetriacu polohu, maternica je síce veľká, ale veľký je aj plod. Nožičky aj ruky sú prekrížené. Na  telíčku začína miznúť ochlpenie. Zrak sa vyvíja, avšak väčšinu dňa ma oči uzavreté.  Objem plodovej vody je asi 0,8l. V pľúcach sa naďalej tvorí surfaktant, je ho dosť, ale stále nie toľko aby sa zabránilo pľúcnym problémom pri pôrode v tomto týždni. Plod rastie do dĺžky už menej, začína sa zaguľacovať, vyvára sa podkožný tuk.

Telesné zmeny u ženy

Bruško je už veľké, hnedá línia od pupka k lonovej kosti je výrazná. Pupok sa rozťahuje, splošťuje. Začínajú sa rozťahovať lonové kosti, čo môžete pociťovať ako bolesť. Naďalej je vhodné ošetrovať kožu krémom proti striám. 
Čoraz častejšie pociťujete bolesti chrbta. Je  vhodné striedať polohy- sed, ľah, rovnako polohy v spánku. Veľmi silné bolesti v chrbte, v driekovej oblasti môžu byť príznakom zápalu obličiek ale aj hroziaceho predčasného pôrodu.

Vyšetrenia

V tomto týždni absolvujete  tretie ultrazvukové vyšetrenie. Určuje sa poloha plodu, sleduje sa vývoj jednotlivých orgánov, akcia srdca, meria sa množstvo plodovej vody, veľkosť plodu, veľkosť a funkcia placenty. Ak v tomto týždni plod zastáva v  raste, zvyčajne začína gynekológ sledovať jeho rast častejšie.

Životospráva ženy

Oddychujte viac.  Bolesti chrbta je potrebné riešiť cvičením a vhodnou polohou. Ak sa jedna o bolesť hornej časti chrbta, je vhodné v ľahu na chrbte podložiť pod hlavu a kolena vankúš. Bolesti dolnej časti brucha riešte strečingom v polohe na kolenách a rukách. Nájdite si vhodnú polohu pri sedení a v ľahu, tak aby ste bolesti necítili. Prechádzajte sa veľa, udržujete si tým kondíciu. Pozor na vhodnú obuv. Vysoké podpätky vedú k nesprávnemu držaniu tela a prispievajú k bolestiam chrbta.

Je potrebné rozmýšľať o pôrode, o type pôrodu. Informujte sa o epidurálnej anestéze, zistite si, za akých podmienok je možné rodiť v epidurálnej anestéze a či vôbec je vhodná pre vás. Na tieto otázky vám odpovie váš gynekológ. Viac Epidurálna analgézia

choď na 31. týždeň tehotenstva

späť na 29. týždeň tehotenstva