1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

MoyToy 960x70

29. týždeň tehotenstva

Je to 29.týždeň od poslednej menštruácie a 27.týždeň od oplodnenia

Vývoj plodu

Plod je dlhý 38 cm a váži približne 1kg.
Plod je veľký, pohyby je jasne cítiť. Má vyvinuté riasy, oči už dokáže otvoriť aj zatvoriť. Viete určiť kde má zadoček a kde kope. Plod je je už tak veľký, že vypĺňa celú maternicu. Viete odhadnúť jeho spánok a aktivitu, jasne sa dá rozoznať kde má nožičky a kde zadoček.

Telesné zmeny u ženy

Priberanie na váhe môže byť výraznejšie, pretože aj plod rastie rýchlejšie. Od tohto obdobia môžu nastať problémy s trávením, hlavne zápcha. Je to z dôvodu menšieho priestoru pre čreva. Môžu sa zhoršiť strie, dôležité je používať krémy určené na prevenciu strií a masírovanie kože.

Životospráva ženy

Vzhľadom na problémy so zápchou je potrebné zvýšiť prívod vlákniny. Vláknina jednak zmäkčuje stolicu a jednak stimuluje črevo k pohybu. Je potrebné znížiť príjem sladkých jedál, pridať zeleninu. V špeciálnych obchodoch je možné kúpiť čistú vlákninu, ktorú môžete pokojne pridať do viacerých jedál. Jedzte radšej častejšie a menšie množstvá. Taktiež veľmi dôležitý je pohyb, najlepšie chôdza v pohodlnej obuvi. Traduje sa, že na správna fungovanie čriev je potrebné urobiť 5000 krokov denne.
V poslednom trimestri pri rýchlejšom raste plodu sa zvyšuje aj objem krvi. Na dostatočnú tvorbu červených krviniek je potrebné železo. Preto zvýšte príjem potravín obsahujúcich železo. V poradni vám urobia krvný obraz a hladinu železa. Pri jeho nedostatku dostanete železo v tabletkách.

choď na 30. týždeň tehotenstva

späť na 28. týždeň tehotenstva