1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer

MoyToy 960x70

28. týždeň tehotenstva

Je to 28. týždeň od poslednej menštruácie a 26. týždeň od oplodnenia.

Začína posledný trimester tehotenstva.

Vývoj plodu

Plod váži okolo 1000g a meria 37cm.
Plod má vyvinuté všetky orgány, samozrejme vývoj mozgu prebieha ďalej. Nie je ešte dostatok surfaktantu v pľúcach. Mnoho detí sa rodí v tomto týždni tehotenstva a za predpokladu dobre špecializovanej starostlivosti majú dobrú šancu na normálny vývoj,  aj keď sú stále vysoko rizikoví. Ich pľúca totiž nie sú zrelé a dobre fungovanie pľúc po narodení je veľmi dôležité.
Začínajú sa ryhovať plosky nôh. Doteraz boli ešte hladké. Semenníky začínajú zostupovať do mieška.
Plod počuje, vidí svetlo cez brušnú stenu. Pohyby sú dobré cítiť, viete rozoznať kde je uložená hlavička a kde nožičky. V prípade polohy, ktorá mu nevyhovuje sa ohlási.
V mozgu sa formujú mozgové záhyby, dieťa cíti bolesť, reaguje na hluk, srdiečko mu bije asi rýchlosťou 150 úderov za minútu. Pod kožou sa začína ukladať podkožný tuk, začína si regulovať telesnú teplotu. Ale v prípade pôrodu táto regulácia nie je dostatočná, dieťatko musí byť uložené v inkubátore.

Telesné zmeny u ženy

Okrem zvyšovania hmotnosti môžete mať výraznejšie problémy s trávením, pálením záhy. Plod môže tlačiť na pečeň a žlčník, čo vedie k zhoršenému tráveniu tukov. Zvýrazňuje sa hnedá čiara od pupka k lonovej kosti, tmavnú bradavky a dvorec prsníka, sa objaviť pigmentové škvrny.
Už v tomto týždni sa objavuje tvrdnutie bruška. Ak je to krátke, objavuje sa 5x za deň, je to v poriadku. Ak tvrdnutie je výraznejšie, trvá dlho je potrebné konzultovať gynekológa.
Občas nájdete mokré fliačiky na podprsenke. Je to prvé mlieko- mlezivo alebo kolostrum.

Životospráva ženy

Je dôležité jesť menšie dávky a častejšie, vyhýbať sa tučným, sladkým a dráždivým jedlám. Vylúčte alebo výrazne obmedzte jedlá, ktoré zvyšujú plynatosť. Pite feniklový alebo rascový čaj. Veľmi dobrá je aj šťava zo surových zemiakov.
Je potrebné ošetrovať kožu, neslniť sa na priamom slnku, zvážiť kúpanie vo vodných zdrojoch.

Vyšetrenia v poradni

Bežné vyšetrenie moč, tlak krvi, gynekologické vyšetrenie. Ak mate krvnú skupinu Rh negatívnu, naberajú sa protilátky proti červeným krvinkám plodu.

Dojčenie

To najlepšie, čo môže matka urobiť pre svoje dieťa po narodení je celkom iste dojčenie.

Okrem všeobecne známych medicínskych pozitív pre matku a dieťa má aj mnoho iných výhod.

 • Materské mlieko je vždy k dispozícii, bez prípravy, má primeranú teplotu a svojim zložením najviac vyhovuje potrebám dieťaťa.
 • Je sterilné a svojou sterilitou a imunologickými vlastnosťami priaznivo ovplyvňuje osídlenie čreva prospešnými baktériami. Svojimi protilátkami chráni dieťa pred črevnými ale aj inými infekciami. Vytvára harmonický vzťah medzi matkou a dieťaťom.
 • Dojčené deti sú zdravšie a bystrejšie ako deti živené umelým mliekom.  Materské mlieko podporuje rozvoj mozgu.
 • Materské mlieko je lacnejšie ako umelé mlieko.
 • Dojčené deti majú menej často infekcie dýchacích ciest, zápalov stredného ucha a hnačiek.
 • Ak sa v rodine vyskytuje alergické ochorenie, potom prejavy alergie u dojčených deti sa posúvajú do neskoršieho obdobia a sú menej výrazné (ekzém, astma, alergická nádcha).
 • U dojčených deti je rozvoj civilizačných chorôb v dospelosti nižší (arterioskleróza, cukrovka, vysoký krvný tlak, obezita, infarkt, celiakia, autoimúnny zápal štítnej žľazy).
 • U dojčených deti sa menej často vyskytuje SIDS – syndróm náhleho úmrtia dojčaťa.
 • U matiek, ktoré dojčili, sa menej často vyskytuje rakovina prsníka a vaječníkov, reumatické ochorenie kĺbov. Ak žena dojčila svoje dieťa do 1 roku života, znižuje sa riziko rakoviny prsníka o 11%. Ak ho dojčila do 2 rokov života, potom sa udáva zníženie rizika rakoviny prsníka až o 25 %.
 • Mliečnu žľazu pokladáme za imunologický aktívny orgán, ktorý prostredníctvom mlieka zabezpečuje správny vývoj imunity. Hlavne kolostrum – mlieko prvých dní, obsahuje obrovské množstvo imunologicky aktívnych látok.

Viac o dojčení v článku Dojčenie

choď na 29. týždeň tehotenstva

späť na 27. týždeň tehotenstva