1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

MoyToy 960x70

27. týždeň tehotenstva

Je to 27. týždeň od poslednej menštruácie a 25. týždeň od oplodnenia

Vývoj plodu

Plod váži asi 800g a meria 36cm.
Plod rastie, podkožný tuk je ešte minimálny. Rozvíja sa mozog, zmnožujú sa v ňom počet nervových buniek, dozrievajú jednotlivé mozgové štruktúry. Zvyšuje sa počet pľúcnych mechúrikov. Pokračuje tvorba surfaktantu, avšak ani v tomto týždni ho ešte nie nedostatok na normálne fungovanie pľúc.
Začína mať denný rytmus, má presne obdobia spánku a bdelého stavu.

Telesné zmeny u ženy

V dôsledku rastu plodu sa zväčšuje aj bruško. Rovnako obvod hrudníka. Je potrebné zamerať sa na primeranú podprsenku. Nesprávna podprsenka pri veľkosti prsníkov môže znepríjemniť dýchanie pocit pohodlia. Potrebné je dbať pri rastúcom brušku na správne sedenie a správne držanie tela pri chôdzi.
Môžu sa objaviť opuchy dolných končatín z tlaku už veľkej maternice na cievy. Vždy ale je potrebné konzultovať tento stav s gynekológom, ktorý vyšetrí, či sa nejedna o prvé príznaky gestózy. Viac Gestóza tehotných
Je nutné sledovať pohyby, ktoré by ste mali cítiť niekoľkokrát denne. Pri zmene intenzity pohybov alebo frekvencii je potrebné konzultovať lekára.

Životospráva ženy

Je dôležité viac oddychovať, telesnú aktivitu obmedziť na chôdzu. Bruško je už veľké a začína byť prekážkou pri niektorej polohe v spánku. Je potrebné udržať si hmotnosť, neprejedať sa.

Dôležitý je pitný režim, odporúčaná dávka je 1,5-2l tekutín denne. Najlepšia je čistá voda, neperlivá minerálka. Pri výbere minerálky dbajte na zloženie. Nie sú vhodné minerálne vody s vysokým obsahom sodík. Vhodnejšie sú vody s nízkym obsahom sodíka a vyšším obsahom vápnika a  horčíka.

choď na 28. týždeň tehotenstva

späť na 26. týždeň tehotenstva