1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

MoyToy 960x70

25. týždeň tehotenstva

Je to 25. týždeň od poslednej menštruácie a 23. týždeň od počatia.

Vývoj plodu

Plod meria 35cm a váži 600-750g.

Plod rastie, rozmnožujú sa mozgové bunky, zahusťujú sa kosti. Plod sa hýbe, pláva v plodovej vode, môžete cítiť štikutku, pretože už má vyvinuté hlasivky.

Telesné príznaky u ženy

Priberanie je teraz rýchlejšie, približne 0,5kg za týždeň. Vyššie priberanie nie je vhodné ani potrebné. Zvýrazňujú sa problémy so spánkom, častejšie je pálenie záhy, sú problémy s toleranciou strukovín a mastnejších jedál. Môže to súvisieť s tlakom plodu na pečeň a žlčník.

Životospráva  ženy

Dôležité je naďalej pokračovať v ošetrovaní kože ako prevencia proti striám. Používajte vhodné krémy a doprajte si masáž kože na zvýšenie prekrvenia kože.  Tlak na močový mechúr je väčší, je potrebné častejšie vyprázdňovanie. Rovnako je dôležité udržiavať činnosť čriev, predchádzať zápche hlavne zvýšeným príjmom vlákniny a pohybom. Naďalej je potrebná pestrá strava, vyhýbajte sa ťažkým  a tučným jedlám, obmedzte sladkosti, nahraďte ich ovocím a zeleninou.

Je vhodné navštevovať tehotenskú gymnastiku a začať navštevovať predpôrodné kurzy.

Dôležitý je šetrný pohyb, najlepšie prechádzky ale aj dostatočný oddych. Sťahmi maternice sa môžu zvýrazňovať bolesti chrbtice. Striedajte polohy, vyhýbajte sa nefyziologickým polohám. 

V prevencii proti kŕčovým žilám nestojte dlho, doma v kľude vyložte nohy do vyvýšenej polohy.

Je potrebné začať rozmýšľať o usporiadaní bytu, začať si robiť  zoznam vecí, ktoré budete potrebovať. Zistite si informácie ohľadom typu pôrodu – spontánny bez  alebo s epidurálnou analgéziou.

choď na 26. týždeň tehotenstva

späť na 24. týždeň tehotenstva