1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

MoyToy 960x70

23. týždeň tehotenstva

Je to 23. týždeň od poslednej menštruácia 21. týždeň od počatia.

Vývoj plodu

Plod meria 30cm  a váži 450g.

V tomto období prebieha vývoj mozgu a častí centrálnej nervovej sústavy, ku ktorej patrí aj miecha. Miecha bola doteraz v celej chrbtici, od teraz sa začína skracovať. Vzhľadom na vyššie výživové požiadavky plodu sa zväčšuje aj placenta, aby dokázala zabezpečiť plodu dostatočný príjem krvi, kyslíka a živín potrebných na rast.
Plod má vyvinutý hmat, chytá si pupočnú šnúru, hladká si tvár. Miešok u chlapcov je plne vyvinutý, vaječníky u dievčat obsahujú niekoľko miliónov vajíčok. Pri pôrode je ich už len 2 milióny a po narodení sa počet stále znižuje.
Plod sa čoraz viac podobá novorodencovi.

Telesné zmeny u ženy

Okrem priberania na váhe, zvyšuje sa dušnosť pri námahe. Je to preto, že bránica je uloženávyššie, kvôli zväčšujúcej sa maternici. V dôsledku produkcie hormónov sa ženia viac potí. Telesná aktivita začína byť tak trochu obmedzená. Žena je menej pohyblivá jednak kvôli rastúcemu brušku a jednak kvôli opatrnosti zo strachu pred úrazom.
Vzhľadom na zvyšujúce sa nároky plodu na dostatok živín, je dôležité sa primerane stravovať, dbať na dostatočný príjem minerálov hlavne vápnika, horčíka a železa.
Je možne doplniť stravu o preparáty vhodné pre tehotné ženy.

Životospráva ženy

Ak máte problémy s krčmi  v lýtkach, je potrebné prijímať viac vápnika horčíka, vhodné sú aj vitamíny zo skupiny B. Ak dlhšie stojite, doprajte si polohu v sede s vyloženými nohami.

V strave nie sú obmedzenia, okrem škodlivín ako sú alkohol, nikotín, lieky, drogy.

choď na 24. týždeň tehotenstva

naspäť na 22. týždeň tehotenstva