1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

MoyToy 960x70

22. týždeň tehotenstva

Je to 22. týždeň od poslednej menštruácie a 20. týždeň od oplodnenia.

Vývoj plodu

Plod meria 27-28 cm a váži 380-400g.

Plod spí menej ako predtým, viac sa hýbe. Maternica je tesne nad pupkom. Teraz rastie pomerne rýchlo aj mozog. V tvárovej časti rastie obočie a riasy, oči sú stále ešte zatvorené. Vytvárajú sa potné žľazy, sfarbuje sa očná dúhovka. Pečeň dozrieva, tvoria sa enzýmy a hormóny. Začínajú sa tvoriť červené krvinky.

Telesné zmeny u ženy

Priberanie na váhe je normálne. Pozor na opuchy. Predchádzajte im pohybom a vyvarovaním sa dlhému státiu. Pálenie záhy, nafukovanie, bolesti pod rebrami sú aj  v dôsledku tlaku na čreva, žalúdok a bránicu. Jedzte skôr častejšie a v menších porciách. Máte pocit, že sa zadýchavate. Vaše dýchanie je pri námahe rýchlejšie a plytšie kovli vyššiemu stavu bránic
Veľkosť bruška a maternice môže spôsobil bolesti krížov. Je dobre vyhýbať sa topánkam s vysokým podpätkom, vyhýbať sa dlhému staniu a sedeniu v neprirodzených polohách. Najlepšia poloha pre spanie je na boku.
Občas môžete pocítiť sťah maternice - kontrakciu. Ak je to sporadicky, trvá chvíľu, je to len príprava maternice na pôrod. Ľudovo tomu hovoríme tehotenskí poslíčkovia. Takéto ľahké, sporadické kontrakcie nie sú nebezpečné pre plod. Ak začnú, je potrebné predovšetkým zachovať kľud, zvýšiť príjem tekutín. Pri nízkom prijme tekutín sú kontrakcie výraznejšie. Ak sú sťahy maternice častejšie, bolestivé, je potrebné  kontaktovať gynekológa. Rovnako ak sú spojené s bolesťami v krížoch a chrbta. Môže to byť známka predčasného pôrodu.

Vyšetrenia

Žiadne mimoriadne vyšetrenie vás v tomto období nečakajú. Bežným manuálnym vyšetrením sa zistí stav krčku maternice, napätie maternice. Robia sa bežné vyšetrenie ako vyšetrenie krvného tlaku, moču, hmotnosti.

choď na 23. týždeň tehotenstva

naspäť na 21. týždeň tehotenstva