1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

MoyToy 960x70

20. týždeň tehotenstva

Je to 20. týždeň od poslednej menštruácie a 18. týždeň od oplodnenia. Ste práve v  polovici tehotenstva.

Vývoj plodu

Plod meria 25,5 cm  a váži 340g

Plod je pokrytý mazkom- vernixom, ktorý ho chráni pred nežiaducimi účinkami plodovej vody. Koža je stále tenká, ešte bez podkožného tuku. Prebieha veľmi intenzívny vývoj mozgu, vyvíjajú sa centrá sluchu, čuchu, hmatu, chuti a zraku.
Plod rastie, vyvíja a zosilňuje sa mu svalstvo a koordinácia pohybov. Následkom toho sa začína výraznejšie hýbať a vy cítite, že sa niečo v brušku deje. Je len akoby pošteklenie brušnej steny alebo akoby prebehla bublinka pod povrchom  brušnej steny.  Sú to pohyby, ktoré prvorodičky začínajú pociťovať práve v tomto týždni. Druho a viacrodičky, ktoré tento pocit už poznajú, dokážu identifikovať pohyby už v 18. týždni tehotenstva .

Telesné zmeny u ženy

Brucho sa zväčšuje, siaha už po pupok.  Pupok môže byť napätejší, mierne roztiahnutý, Tmavne rovná línia od pupku k lonovej kosti. Maternica môže tlačiť na žalúdok, čreva, na pečeň a žlčník, čo  sa u niektorých žien môže prejaviť nechutenstvom resp. zvýšenou plynatosťou.


Prsia sú väčšie približne o 2 veľkosti oproti veľkosti pred tehotenstvom. Je vhodné otužovať  bradavky masírovaním, pripraviť ich na záťaž pri dojčení. Občas pri masáži, ale aj bez nej sa môže na bradavkách objaviť kvapka mlieka- mlezivo. Nie je dobre ho nechať zaschnúť, je lepšie bradavku umyť čistou vodou.


Zväčšujúca sa maternica môže tlačiť na žily v dolnej časti brucha, čo sa môže prejaviť ako opuch dolných končatín. Ten však môže byť aj z iných príčin, preto je potrebné upozorniť na to lekára, ktorý zmeria krvný tlak, dá vyšetriť moč a zistí, či sa jedna len o opuch zo sťaženého krvného prietoku alebo príčina je iná.
Pri prevencii opuchov  nezabúdajte na  pravidelný pohyb, striedanie polôh, nestáť dlho bez pohybu. Pri dlhších cestách je vhodné každých 15 minút zmeniť polohu alebo aspoň cvičiť dolným končatinami.
Sledujte kožu a starostlivo ju natierajte krémom proti striám. Strie, ktoré sa vytvoria už nezmiznú. Časom stanú sa menej viditeľnými, ale nezbavíte sa ich.


Životospráva tehotnej ženy

Naďalej platí pre tehotné ženy zákaz alkoholu, ale hlavne fajčenie. Ženám fajčiarkam sa rodia menšie deti a následky fajčenia ich môžu sprevádzať celý život vo forme porúch sústredenia, hyperaktivity, horší prospech v škole, častejší výskyt disgrafie a dyslexie.
Pri pálení záhy, ktoré je časté  v tomto období je potrebné vyvarovať sa jedlám, ktoré zhoršujú stav. Vyhýbajte sa kyslým, vysmážaným jedlám, údeninám, mastným jedlám, ale aj veľmi sladkým a korenistým jedlám.
Je potrebné dbať na pravidelné vyprázdňovanie. Stolica by mal byť denne. Nepoužívajte preháňadlá, snažte sa to docieliť úpravou stravy. Denný príjem vlákniny (ovsené vločky) zabezpečí pravidelné vyprázdňovanie.

Vyšetrenia

20. týždeň je obdobie vhodné pre druhé ultrazvukové vyšetrenie. Pri ňom sa určuje nielen veľkosť plodu a na základe veľkosti aj predpokladaný termín pôrodu. Ultrazvukom sa už dá zistiť pohlavie plodu, dajú sa  rozoznať niektoré vrodené  chyby (vrodené chyby srdca, chrbtice, ale aj anomálie vývoja mozgu). Ultrazvukom sa zistí uloženie placenty a stav jednotlivých systémov – dýchacieho  traktu, tráviaceho  traktu, močovopohlavného ústrojenstva.

 

choď na 21. týždeň tehotenstva

naspäť na 19. týždeň tehotenstva