1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

MoyToy 960x70

17. týždeň tehotenstva

Je to 17. týždeň od poslednej menštruácie a 15. týždeň od oplodnenia

Vývoj plodu

Plod meria 18cm  a váži 185g.
Hmotnosť a dĺžka sú len orientačné, presné rozmery určí váš gynekológ ultrazvukovým vyšetrením.


Plod má čoraz výraznejšie črty tváre. Začína fungovať mimika, krčí noštek, špúli ústa, usmieva sa. Začína sa formovať krk, hlavička je stále v nepomere k dĺžke tela. Vyvinuté sú všetky končatiny, rovnako svaly a koža. Ruky drží zovreté. Kostra je ešte chrupavčitá. Telíčko je vzpriamené, začínate cítiť prvé pohyby. Má vyvinuté črevo, v ktorom sa začínajú zhromažďovať zvyšky prehltnutej tekutiny, odumreté povrchové bunky sliznice. Je to základ smolky- stolica, ktorá sa vylučuje prvé dni po narodení. Za normálnych okolností zostáva v čreve až do pôrodu. Ak je plod v tiesni, môže sa uvoľniť aj počas tehotenstva a farbí plodovú vodu do zelena.

Telesné zmeny u ženy

Bruško je už viditeľné, začínate sa viac potiť. Prsia sú zväčšené, väčšia podprsenka je nevyhnutná. Už v tomto období sa u niektorých žien začínajú objavovať strie hlavne na stehnách a dolnej časti bruška. Rovnako môže byť problém sa krvácaním z ďasien. Môže byť zvýšená hlienotvorba v pošve. Hlien je však belavý, nezapácha, nie je prítomné svrbenie.

Vyšetrenia

Od 16. až do 20. týždňa tehotenstva sa dá robiť odber plodovej vody. V tomto období sa robí u žien nad 35 rokov a vtedy, ak je genetická záťaž v rodine- to znamená výskyt dedičného ochorenia, alebo ak výsledky vyšetrení urobených v 16. týždni (alfafetroproteiny, tripple alebo kvadrupple test) vykazujú odchýlky od normy.

Životospráva ženy

Dôležité je udržiavať si primeranú hmotnosť a dostatočný pohyb. Vymeniť topánky s vysokými podpätkami za pohodlnú obuv, rovnako oblečenie by malo byť vzdušné, ľahké a pohodlné. Zo športov je veľmi vhodná turistika ale aj plávanie v overených zdrojoch. Je to obdobie, keď pominulá nevoľnosť a bruško je ešte nie tak veľké, aby bránilo pohybu.
Môžu začať kŕče v lýtkach. Je potrebné zvýšiť príjem vitamínov B najlepšie samozrejme v prirodzenej forme, ale aj horčíka a vápnika. Nezabúdať na pitný režim.

choď na 18. týždeň tehotenstva

späť na 16. týždeň tehotenstva