1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

MoyToy 960x70

16. týždeň tehotenstva

Je to 16. týždeň od poslednej menštruácie a 14. týždeň od oplodnenia.

Vývoj plodu

Plod meria 10 – 16 cm a váži približne100 až 120g gramov.

Plod má vyvinuté všetky orgány. Koža je jemná, viditeľné sú na nej cievy, je pokrytá lanugom, ktoré udržiava teplotu a chráni pokožku dieťaťa. Koža je zvraštená, pretože chýba podkožný tuk, ten sa dopĺňa v neskorších mesiacoch tehotenstva. Hýbe prštekmi, cmúľa si palec, otáča sa v maternici. Má prítomný sací, hltací reflex, žmurká, začína činnosť  mimických svalov. Plod už má ľudskú podobu, hlavička je neprimerane veľká k telu. Do pôrodu sa tento pomer zmení. Plod sa hýbe a druhorodičky každú chvíľu môžu zacítiť pohyby.

Telesné zmeny u ženy

Zvyšuje sa hmotnosť, bruško je už dobre viditeľné. Maternica tlačí na močový mechúr. Okrem rastúceho bruška žena necíti žiadne výrazné zmeny. Je to obdobie veľmi pekné, keďže bruško ešte neobmedzuje svojou veľkosťou a tehotenská nevoľnosť ustúpila.

Vyšetrenia v poradni

Plod je dostatočne veľký a už v tomto období sa dá niekedy vyšetriť pohlavie. Avšak s väčšou istotou sa to dá povedať až v 20. týždni tehotenstva. Okrem toho sa určuje vek plodu, viacpočetná tehotnosť, alebo aj vrodené chyby chrbtice alebo hlavy.

Okrem ultrazvukového vyšetrenia sa v 16. týždni robí skríning na vodené vývojové chyby. Odoberá sa krv  matky na alfafetoproteíny, tripple test alebo kvadruple test.

Všetky tieto testy sa robia preto, aby sa odhalilo podozrenie na vrodené chyby. Týmito testami sa nedá potvrdiť vrodená chyba, vyslovuje sa len podozrenie. Na potvrdenie chyby je potrebné vyšetriť plodovú vodu získanú pri  amniocentéze. Viac Amniocentéza.

Aj vyšetrenie hodnoty alfafetoproteínu v krvi môže napovedať o možnom ochorení plodu. Vysoké hodnoty svedčia pre možnosť rozštepu chrbtice a neurálnej trubice, nízke hodnoty bývajú pri Downovom syndróme. Viac Alfafetoproteíny v tehotenstve. Aj tu je podozrenie potrebné overiť odberom a vyšetrením plodovej vody.

Čo je triple test

Pri triple teste sa  vyšetrujú alfafetoprotiny, hCG hormón a hormón estradiol. Na základe výsledkov týchto troch testov sa môže vysloviť podozrenie na vrodenú vývojovú chybu. Ak sú výsledky zlé, potom gynekológ odporúči  amniocentézu.

Čo je kvadruple test

Robia sa vyšetrenie tie isté ako pri triple teste, navyše sa vyšetruje ešte jeden parameter inhibitin.

Pri týchto vyšetreniach sa dá vysloviť podozrenie na   Downov syndróm a rázštep neurálnej trubice, len s vyššou presnosťou ako pri samostatnom vyšetrení alfafetoproteínov.

Životospráva ženy

Napriek tomu že sa cítite dobre, nie je potrebné riskovať. Je potrebné sa vyhýbať rizikovým športom, nie vhodná ani sauna prudké zmeny teploty. Naďalej platia odporúčania ohľadom liekov, vyhýbaniu sa infekciám, alkoholu, kofeínovým prípravkom tak ako je to uvedené v predchádzajúcich týždňoch.

choď na 17. týždeň

naspäť na 15. týždeň