1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

MoyToy 960x70

15. týždeň tehotenstva

Je to 15.týždeň od poslednej menštruácie a 13. týždeň od oplodnenia.

Vývoj plodu

Plod meria okolo 12 cm a váži okolo 60-80g.

Plod je pokrytý lanugom, dobre počuje, počuje aj zvuky vášho tela- napríklad žalúdočné zvuky, váš tep, ale ja váš hlas a zvuky z okolia.

Srdce je dobre vyvinuté a pracuje rýchlejšie ako srdce dospelého človeka. Krvný obeh je ale iný ako u dospelého, je to takzvaný fetálny krvný obeh, až po narodení sa mení na dospelý typ. 

Plod už má ľudskú podobu. Dolné končatiny sú už dlhšie ako horné,  vzpriamuje sa krk a dieťa už nie v takej polohe písmena C ako na začiatku.
Na koži začínajú byť viditeľné cievy, začína sa tvoriť pigment, ktorý sfarbuje vlasy, začínajú rásť nechty.  Ďalej pokračuje vývoj nervovej sústavy.

Telesné príznaky u ženy

Rastúce bruško si ešte okolie nemusí všimnúť, ale väčšina vašich spolupracovníkov (hlavne muži)  a príbuzných si určite všimli rastúce prsia, preto už nie je dôvod tehotenstvo ďalej zapierať. Rovnako je dôležité tento stav oznámiť zamestnávateľovi, hlavne ak máte fyzicky namáhavú prácu, ak veľa cestujete, ak pracujete v nezdravom prostredí.
Tehotenské oblečenie resp. voľnejšie oblečenie a väčšia podprsenka je namieste.

Životospráva tehotnej ženy

Odporúčania, ktoré sú uvedené v predchádzajúcich týždňoch stále platia.
Dôkladne sa umývajte ruky, nejedzte tepelne neupravené mäsové a mliečne výrobky, nekonzumujte potraviny pripravené na ulici. Pri cestovaní vyberte vhodný dopravný prostriedok a destináciu, ktorá z hľadiska hygieny je bezpečná. Viac Cestovanie v tehotenstve. Nedotýkajte sa a nehrajte sa s neznámymi zvieratkami.

choď na 16. týždeň tehotenstva

naspäť na 14. týždeň tehotenstva