1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

MoyToy 960x70

14. týždeň tehotenstva

Je to 14. týždeň od poslednej menštruácie a 12. týždeň od počatia.

Vývoj plodu

Plod je dlhý približne 10-12 cm a váži okolo 40g.
Pod už má vyvinuté pľúca, ale nimi nedýcha. Aj keď pohyby pľúc sa dajú zachytiť, nie je to skutočné dýchanie, pretože pľúca sú zaplnené plodovou vodou.  Všetky živiny a kyslík dostáva cievami z placenty.


Plod  má vyvinutý hmat,  zachytáva vaše pohyby a  pri tlaku na brucho sa dokáže sa odvrátiť. Žena tieto pohyby  ešte  necíti.

Začína byť funkčný druhý zmysel - sluch. Vaše bábätko začína počuť. Má vyrysovanú tvár, začína sa mračiť, začínajú mu rásť vlasy, mihalnice, obočie. Telo je pokryté jemnými chĺpkami, ktoré sa volajú lanugo a je viditeľné pri narodení u predčasne narodených detí. Lanugo ustupuje až po 26.týždni tehotenstva.
Plod prehltáva plodovú vodu a močí do plodovej vody. Z prehltnutej plodovej vody a buniek sa  tvorí stolica - smolka, ktorá zostáva v čreve a črevo sa za normálnych okolností vyprázdňuje až po narodení.
Pokračuje ďalší vývoj pohlavných orgánov. U dievčat zostupujú vaječníky z bruška do malej panvy, u chlapcov sa dá pozorovať vývoj prostaty- predstojnej žľazy. Taktiež začína dozrievať a byť funkčná štítna žľaza, začínajú sa tvoriť hormóny štítnej žľazy.

Telesné zmeny u ženy

Okrem rastúceho bruška, tmavnutia bradaviek a veľkých prsníkov nie sú iné telesné zmeny.

Pri dobre životospráve sa nezvyšuje zásoba tuku. V podbrušku, smerom od pupka dole je možné vidieť začínajúcu tmavšiu pigmentovú ryhu. To po pôrode ustúpi. V prípade rýchlejšieho hmotnostného prírastku už aj v tomto období sa môžu začať tvoriť strie. Preto je vhodné sledovať váhu a ošetrovať rizikové partie – brucho a stehna špeciálnym krémom proti striám.

Životospráva ženy

Nie sú žiadne iné obmedzenia ako tie, ktoré sú spomenuté v predchádzajúcich týždňoch tehotenstva.
Sex v tomto období je  bezpečný nie sú potrebné žiadne obmedzenia. Potrebné je však zvážiť polohu, tak, aby nebol tlak na bruško a nebol obmedzovaný pohyb plodu.

prejdi na 15.týždeň tehotenstva

naspäť na 13. týždeň tehotenstva