1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

MoyToy 960x70

Čo urobiť pred pôrodom?

Pred pôrodom je potrebné zabezpečiť tie veci, ktoré sa Vás budú dotýkať bezprostredne po príchode domov. Po príchode domov s dieťatkom je svet obrátený narúbe. Nebudete mať systém, budete unavená, budete mať mnoho ,,radcov“, bábätko sa bude budiť v noci často, budete ospalá, k tomu budete musieť dbať na laktáciu, ostriekavať si mlieko. Preto je potrebné  to, čo sa dá zariadiť pred pôrodom, určite urobiť.


Veci do pôrodnice

Veci pre seba, pre bábätko a pre otecka, ak bude prítomný pri pôrode,  je vhodné mať pripravené a zbalené približne dva týždne pred riadnym termínom. Zoznam veci nájdete v článku Čo do pôrodnice.

späť na začiatok


Meno dieťaťa

Je dobré, ak máte vybraté meno dieťaťa ešte pred pôrodom. Meno nemusí byť uvedené v kalendári, zvyčajne nie sú problémy s menom. Nie sú vhodné mená hanlivé a mená, s ktorými by dieťa mohlo mať v budúcnosti psychický problém. Ak ste vybrali nezvyčajné meno, informujte sa na matrike, čo potrebujete k riadnemu zápisu tohto mena.Ak nie ste manželia, alebo máte odlišné priezviaká, musíte si vybaviť náležitosti okolo priezviska dieťaťa na matrike pred pôrodom. Ináč dostáva dieťa automaticky priezvisko matky.

späť na začiatok


Otcovstvo

Ak nie ste vydatá, vybavte si veci okolo otcovstva ešte pre pôrodom. Vopred sa telefonicky informujte, ktoré dokumenty k tomu potrebujete. Väčšinou stačí rodný list a občiansky preukaz.

späť na začiatok


Výber detského lekára

Vyberte si detského lekára. Informujte sa vopred o možnostiach ambulancie. Zistite, či lekár robí aj návštevnú službu doma. Zistite si čakacie doby u lekára. Ak nie ste mobilná, vyberte si lekára v blízkosti váško bydliska.  Prvé stretnutie s lekárom môže byť u vás doma. Leká však  nie je povinný urobiť návštevu novorodenca doma.

Je veľmi nápomocné, ak lekár poskytuje aj telefónny kontakt pre možnosť konzultácie mimo ordinačných hodín a cez víkendy. Tieto služby sú väčšinou za poplatok.

späť na začiatok


Odber pupočníkovej krvi

Určite sa k vám dostali informácie o odbere a uskladnení pupočníkovej krvi. Rozhodnutie by ste mali urobiť ešte doma, vyplnený dotazník je vhodné doniesť do pôrodnice.

späť na začiatok


Spôsob pôrodu

Takisto by ste mali byť rozhodnutá a dohodnutá s vašim lekárom  o spôsobe pôrodu, hlavne o tom, či chcete rodiť bez tlmenia, alebo chcete spinálnu anestézu.

späť na začiatok