1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

MoyToy 960x70

Listerióza v tehotenstve

Listerióza má priebeh podobný ako bežná sezónna chrípka. Každé horúčnaté ochorenie v tehotenstve môže byť spôsobené listériou, preto je potrebné na to myslieť. Uvádza sa, že aj neskoré vracanie u tehotných môže byť spôsobené práve listériou.


Príčina ochorenia

Ochorenie spôsobuje baktéria Listéria monocytogenes.

späť na začiatok 


Zdroj  ochorenia

Listeria monocytogenes sa  nachádza  v pôde, vo vode, v rastlinách, fekáliách. Darí sa jej pri teplotách 1 až 40 °C (prežíva a množí sa preto  aj v chladničke).

Zdrojom nákazy pre človeka sú hlavne zvieratá, svalové mäso, klobásy, plesňové zrejúce syry, nepasterizované mlieko, ovčí hrudkový syr a bryndza z nepasterizovaného ovčieho mlieka, údené lososy, vákuovo balené filety z lososov, čerstvá zelenina (zeler, paradajky, šalát) hnojená čerstvým hnojom.

Zdrojom sú aj domáce zvieratá, z ktorých sa ochorenie môže prenášať na tehotnú ženu. Rovnako sa môže preniesť pitím tepelne neupraveného kravského mlieka a tepelne neupravených mliečnych výrobkov

späť na začiatok


Prenos infekcie

Infekcia sa na  človeka  prenáša priamo pri styku s chorými zvieratami, najmä pri ošetrovaní, pri pôrodoch., ale aj konzumáciou tepelne neupraveného mlieka a mliečnych výrobkov. Vstupnou bránou je poranená koža, sliznica, tráviaca a dýchacia sústava.

Inkubačná doba je 1-4 týždne.

späť na začiatok


Prejavy ochorenia

  • Ochorenie sa môže prekonať bez príznakov.
  • Pri požití kontaminovanej potravy alebo vody sa môže vyvinúť horúčkovité ochorenie so zväčšenou slezinou, výražkami a nízkou hodnotu bielych krviniek.
  • Niekedy sa môže ochorenie prejaviť ako ťažký hnisavý zápal mozgových  blán a mozgového tkaniva,  meningoencefalitída alebo angína so zdurením podčeľustných uzlín pripomínajúcu infekčnú mononukleózu.
  • U tehotných žien sa vyskytuje teplota, únava, malátnosť, príznaky z postihnutia dýchacích ciest, nevoľnosť, vracanie, ojedinele postihnutie močových ciest- zápal obličiek

späť na začiatok


Vrodená forma infekcie

Vrodená forma sa vyskytuje u novorodencov matiek, ktoré počas tehotenstva pekonali listeriózu.

Infekcia u  v prvej polovici tehotenstva viesť k potratom alebo k predčasným pôrodom.

V poslednej tretine tehotenstva je nebezpečenstvo prenosu ochorenia na dieťa.

Príznaky pri vrodenej forme:

Infekcia môže spôsobiť potrat alebo predčasný pôrod, pôrod mŕtveho plodu alebo úmrtie novorodenca. Príčinou je ťažké poškodenie pečene, nadobličiek, pľúc a sleziny, zápal mozgu  a mozgových blán.

Príznaky sa môžu vyskytnúť už prvý deň po narodení.

V poslednej tretine tehotenstva je nebezpečenstvo prenosu ochorenia na dieťa.

Infekcia u novorodenca sa prejavuje apatiou, nechutenstvom, výražkami, kŕčmi.

Vyskytuje sa asi u 0,5% tehotenstiev. Prenos na plod sa deje placentou, po 5. mesiaci tehotenstva.

späť na začiatok


Stanovenie diagnózy

Podľa klinických príznakov.

Diagnózu môžeme potvrdiť vyšetrením stolice alebo vyšetrením krvi. Na stanovenie je potrebné odobrať 5 ml žilovej krvi. Na odber krvi je potrebné dostaviť sa na lačno, prípadne po ľahkých, nemastných raňajkách.

späť na začiatok


Prevencia nákazy

  • Mäsové výrobky treba zohriať najmenej na 70 °C a udržiavať ich pri tejto teplote až do konzumácie.
  • Studené pokrmy treba naopak udržiavať v chlade pri teplotách pod 5 °C a pri izbovej teplote ich nenechávať dlhšie ako 2 hodiny.
  • Tehotné ženy, starší ľudia a chorí so zníženou imunitou by nemali konzumovať párky a mäsové konzervy, ktoré neprejdú varom, rovnako by nemali konzumovať nepasterizované mlieko a mliečne výrobky.
  • Listéria prežíva a množí sa aj pri teplote pod 10°C

späť na začiatok.


Liečba

Listerióza sa lieči antibiotikami, najlepšie ampicilinami.

späť na začiatok


Prognóza

Novorodencká úmrtnosť pri rozvinzutej forme je až 50%.

späť na začiatok