1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer

MoyToy 960x70

Dieťa na dovolenke

Dieta na dolovenkePríprava dieťaťa  na  dovolenku  vo veľkej  miere závisí  od  jeho  zdravotného stavu a dovolenkovej destinácie.  Je rozdiel, či cestujem s dieťaťom  v  rámci  Slovenska,  kde je  dosutpná   bežná  aj  špecializovaná  lekárska  starostlivosť, alebo  cestujeme  letecky, kde lekárska starostlivosť a hygienivký štandard môže byť problémom.

Predovšetkým je potrebné dbať na to, aby dieťa šlo na dovolenku zdravé. Predpoklad, že dieťa pri mori, resp. na horách  vyzdravie, nemusí vždy vyjsť.

Zvyčajne cesta,  či  už  autom  alebo  lietadlom,  zmena  prostredia,  zmena  stravovania predstavujú zvýšené nároky na chorý organizmus.

Aj  pre  zdravé  dieťa,  napriek tomu, že má zdravotné poistenie,  je  potrebné si  pribaliť  základné lieky, ktoré  je  možné ordinovať  aj  bez lekárskeho odporúčania.

Dôležité postupy pri obstarávaní  dovolenkovej lekárničky
Cestovanie lietadlom
Na čo dbať na dovolenke
Ktoré lieky sú nevyhnutné


  Dôležité postupy pri obstarávaní  dovolenkovej lekárničky

  Chronicky choré deti liečené pre cukrovku, alergie, autoimúnne alebo iné chronické ochorenia nemôžu prerušiť liečbu ani počas dovolenky. U týchto deti sa riaďte nasledovným:

  • Zabezpečte si včas dostatočné množstvo dlhodobo užívaných liekov na celý pobyt. Nenechávajte si to na poslednú chvíľu, aj váš lekár môže mať dovolenku a situácia sa môže skomplikovať.
  • Skontrolujte dátum použiteľnosti  uvedený na každom lieku. V prípade nejasnosti sa opýtajte sa v najbližšej lekárni.
  • Zabezpečte  podmienky uchovávania lieku  uvedené v každom príbalovom letáku. Týka sa to hlavne teploty uskladnenia, resp. vystavenia slnečnému žiareniu. Tieto podmienky musia byť dodržané nielen počas cesty na dovolenku ale aj počas pobytu.
  • Zoberte so sebou aj príbalový leták hlavne kvôli dávkovaniu.
  • Neskúšajte nové lieky na dovolenke, ak to nie je bezpodmienečne nutné. Dohodnite sa s lekárom na začatí novej liečby až po dovolenke, samozrejme, ak to zdravotný stav dieťaťa dovolí. Viac Dovolenková lekárnička

  späť na začiatok


  Cestovanie lietadlom

  Pri ceste lietadlom je vhodné hlavne pre malé deti mať pripravený nápoj. Prehĺtaním pri pristávaní a vzlietaní týmto predídete nepríjemnému tlaku v ušiach.

  Deťom so sťaženým dýchaním nosom ošetrite nosovú sliznicu kvapkami pred odletom. Zlepší sa priechodnosť nosohltana a zníži sa tlak na ušné bubienky.Viac Cestovanie lietadlom

  späť na začiatok


  Na čo dbať na dovolenke

  • Umývať ruky deťom je potrebné dobre a často, hlavne po použití toalety a pred jedlom. Je to prevencia hnačiek prenášaných z človeka na človeka. Špinavé ruky sú zdrojom zárodkov infekcie. Dieťa ich preniesie z rúk pri jedení, škriabani nosa, uterani úst, jedením rukami.

  • V rizikových krajinách je potrebné dávať pozor na zmrzlinu, nedávať ovocie a zeleninu, ktoré sa nešúpe.  Pred ošúpaním ju najpjv dôkladne umyť.

  • Udržiavať povrch vane a toalety čisté.

  • Dbať na to, aby dieťa pilo len zo svojho pohára

  • Nikdy nedovoľte piť dieťaťu vodu z nezmámych zdrojov - potoky, lesné studničky, fontány.

  • Ak ste na dovolenke v rizikových oblastiach (Egypt), pite vodu len z uzavretých obalov. Nedovoľte deťom jesť jedlá pripravované na ulici.

  • Davť pozor na prehriatie. Podávať tekutiny často.
  • Ak má dieťa sklon k bolestiam uší, obmedziť potápanie.
  • Po každom kúpani v mori dieťa osprchovať sladkou vodou.
  • Dbať na pravidelné vyprázdňovanie, pred použitím verejnej toalety vyvarovať sa priamemu styku s toaletou.
  • Snažiť sa zachovať aspoň podobný denný režim u dieťaťa, hlavne u deti do 2 rokov.

  späť na začiatok


  Ktoré lieky sú nevyhnutné

  Antipyretiká (Lieky na zníženie teploty). Paralen, Nurofen, Panadol.  Je potrebné mať na pamäti, že teplota hlavne v prímorských letoviskách môže byť z úpalu, vtedy antipyretiká nie sú vhodné. Taktiež je dôležité nepodávať pri horúčke  soli kyseliny salicylovej (acylpyrin) deťom do 15 rokov.

  Kvapky do nosa

  Kvapky do uši- (Burow alkohol). Prevencia bolesti ucha pri mori je vysušenie uši a odstránenie vody z vonkajšieho zvukovodu pri ponáraní. Ak je bolesť ucha spojená s nádchou, prípadne teplotu, je potrebné konzultovať lekára.

  Kloktadlo, spray, cmúľacie tablety na bolesť hrdla.

  Očné kvapky na dezinfekciu. V prevencii zápalu spojiviek je najdôležitejšia hygiena rúk  a slnečné okuliare.

  Lieky na poštípanie hmyzom. Fenistil gél. V prípade, že dieťa reaguje silnejšou reakciou sú vhodné aj celkové antihistaminiká. Tie sú ale na predpis.

  Lieky proti vracaniu a hnačke. Carbotox, Smecta, Kulíšek roztok, Hylak, probiotiká

  Masť na zapareniny – u dojčiat

  Lieky pri kinetóze- vracanie počas cesty autom, autobusom loďou.

  Dezinfkečné prostriedky na drobné rany. Aj drobné rany je potrebné čo najskôr vyčistiť.

  Viac Dovlenková lekárnička

  späť na začiatok