1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

MoyToy 960x70

Choroby z pieskoviska

 

Leto je obdobie, pre ktoré je typické pobyt malých detí na pieskoviskách či v tráve.

Avšak pre dnešnom obrovskom premnožení psích miláčikov na sídliskách, nemusí byť pieskovisko, či trávnik vyhradený pre hru detí práve bezpečným miestom. Dnes, ako často vidíme, sa nedodržiava zákaz vstupu psov na tieto miesta.


Prenos infekcie

Infekcia z pieskoviska sa prenáša cestou ruky- ústa.

Často krát nie je možné ustrážiť dieťa, tak, aby si nevložilo ruku alebo predmet do úst. Preto, ak nie ste si istí čistotou pieskoviska, radšej sa mu vyhnite.

späť na začiatok


Ktoré infekcie môže dieťa dostať z pieskoviska

Sú bakteriálne infekcie ako salmonelóza, alebo parazitárne ochorenie. Z nich je najčastejšie giardioza, toxokara, pásomnica.

späť na začiatok 


Salmonelóza

Je to hnačkové ochorenie vyvolané baktériou Salmonella enteritis. Čím mladšie dieťa, tým je priebeh ťažší. Prejavuje sa vracaním, hnačkami, teplotami. Ak hnačky nereagujú na diétu, prítomná je vysoká teplota, dieťa vyžaduje infúznu liečbu, jedna sa zrejme o bakteriálnu črevnú infekciu. Viac o salmonelovej infekcii sa dozviete v článku Salmonelóza

späť na začiatok


Giardióza

Vyvoláva ju parazit Giardia(lamblia) intestinalis. Nachádza sa v tenkom čreve mačky, psa a človeka. Z tela týchto živočíchov sa dostáva vo forme cýst. Dieťa si ho môže rukami zaniesť do úst. Spôsobuje hnačky, nechutenstvo, únavu, chudnutie. Viac v článku Parazity u deti.

späť na začiatok


Toxokara

Pôvodcom  je škrkavka psia. Vyskytuje sa u psov a mačiek, ale pri nedodržaní hygienických zásad je možný prenos na človeka. Ak pieskovisko navštevujú psy alebo mačky, je pravdepodobné, že sa tam nachádzajú vajíčka, hlavne ak zvieratá nie sú pravidelne odčervované.

Toxokara je nebezpečná, pretože môže postihovať viacej orgánov. Viac Parazity u deti.

Pásomnica psia- môže sa nachádzať v čreve psa, mačky, líšky, výnimočne človeka. Prejavy u deti sú hlavne nechutenstvo, neprospievanie. Viac Parazity u deti

 

O pieskoviska by sa mala starať mestská samospráva. Avšak, nech by bola starostlivosť akákoľvek, ak majitelia domácich zvierat nerešpektujú právo detí na bezpečné plochy na hranie, vždy je riziko nákazy hlavne parazitmi.

späť na začiatok