1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer

Zväčšené lymfatické uzliny

 Zväcšené lymfatické uzliny u detí sú najčastejšie prejavom prekonanej infekcie. Lymfatický systém hrá dôležitú úlohu jednak pri fungovaní imunitného systému a jednak pri očistovaní organizmu. Rozvádza po tele priezračnú tekutinu, ktorá sa volá lymfa a ňou sa oddvádzajú z tela nepotrebné nečistoty.


Zloženie lymfatického systému

Lymfatický systém sa skladá lymfatických ciev, lymfatických uzlín a orgánov

 • Lymfatické cievy sú spojené s krvnými cievami, sú rozptýlené po celom tele a lymfa v nich sa pohybuje sťahmi svalov.
 • Lymfatické uzliny sú miesta, kde sa zhromažďujú imunologicky aktívne bunky a to lymfocyty a makrofágy (je to druh bielych krviniek), ktoré dokážu bojovať s infekciou.
 • K lymfatickým orgánom patria aj mandle, slezina, slepé črevo, kostná dreň. Sú to miesta, kde sa tvoria a dozrievajú lymfocyty.

späť na začiatok 


Prečo dochádza k zväčšeniu uzlín 

Infekčné zárodky, ktoré spôsobujú infekciu, sa dostávajú cez lymfatické cievy do lymfatických uzlín. Tu prítomné lymfocyty ich napadajú a likvidujú. Pri tejto likvidácii dochádza k zhromažďovaniu odpadových látok v uzline a k jej zväčšeniu. Zväčšujú sa tie lymfatické uzliny, ktoré sú najbližšie k chorému orgánu. Zväčšené lymfatické uzliny sú vlastne znakom obrany organizmu proti škodlivému činiteľovi. Ak infekcia ustúpi, lymfatické uzliny sa pomaly vrátia do pôvodnej veľkosti.

späť na začiatok


Čo je dôležité pri zväčšených uzlinách

 • Veľkosť uzlín. Za normálnych okolnosti lymfatické uzliny by nemali byť hmatateľné. Uzlina pri infekcii by mala mať priemer menší ako 1cm, ojedinele 1,5cm.
 • Lokalizácia uzlín. U deti pri infekciách sú najčastejšie zväčšené uzliny v krčnej oblasti. Občas môžeme nahmatať uzliny v oblasti slabín alebo podpazuší, ktoré by nemali byť väčšie ako hrášok.
 • Konzistencia uzlín. Uzliny pri infekcii sú mäkké, bolestivé na tlak, voľne pohyblivé oproti spodine aj koži.
 • Zväčšené uzliny po infekcii by mali ustúpiť do 1 mesiaca

späť na začiatok


Ktoré infekcie môžu spôsobiť zväčšenie uzlín

Zápal hrdla, angína, infekcia zubov, zápal stredného ucha, infekčná mononukleóza, toxoplazmóza, žltačka, vírusové ochorenia, hlavne spôsobené adenovírusom, rubeola, toxoplazmóza, absces v dutine ústnej a častejšie ochorenie starších detí infekčná mononukleóza. Viac Infekčná mononukleóza.

Pri rubeole sú zväčšené uzliny na zadnej strane krku. Proti rubeole sa u nás očkuje, ale je  treba myslieť na to u pacientov prisťahovaných, alebo z rôznych dôvodov neočkovaných.

späť na začiatok 


Postup pri diagnostike zväčšených uzlín

Uzliny, ktoré presahujú priemer 1cm, vyskytujú sa mimo slabín a krku, ktoré sa do mesiaca nezmenšia, vyžadujú zistenie príčiny. Nie je dobre liečiť zväčšené uzliny antibiotikami, bez zistenia príčiny.

Ak uzliny pretrvávajú viac ako mesiac je potrebné:

 • Vylúčenie alebo potvrdenie infekcie. Na to sú vhodné krvné testy (krvný obraz, CRP, sedimentácia červených krviniek, diferenciálny krvný obraz) vyšetrenie protilátok proti infekčným ochoreniam, vyšetrenie krčné, zubné, kultivačné vyšetrenie z nosa a hrdla.
 • Ultrazvukové vyšetrenie uzliny na objasnenie jej  štruktúry.
 • Ak sa nepotvrdí infekčná príčina, potom chirurgický odber vzorky uzliny a histologické vyšetrenie (pod mikroskopom).

späť na začiatok 


Starostlivosť o dieťa so zväčšenými uzlinami

 • Ak sú uzliny bolestivé, môžeme tlmiť bolesť Paralenom.
 • Octanová masť  zmierni opuch a bolestivosť.
 • Lieťba základného ochorenia.
 • Dieta so zväčšenými lymfatickými uzlinami je potrebné chrániť pred ďalšou infekciou.

späť na začiatok